Alfa-Med - Biopsja fuzyjna prostaty

BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY

BIOPSJA FUZYJNA


Obecny standard

Obecnym standardem jest wykonywanie biopsji prostaty przez odbytnice w przypadku podwyższonego poziomu PSA i prawidłowego badania prostaty palcem. Nasz ośrodek posiada narzędzie do bardziej dokładnej diagnostyki raka prostaty w postaci biopsji fuzyjnej.

Biopsja fuzyjna w praktyce

Polega ona na wcześniejszym wykonaniu rezonansu magnetycznego prostaty w którym lekarz radiolog oznacza podejrzane o nowotwór miejsce lub miejsca. Następnie lekarz urolog podczas biopsji nakłada w czasie rzeczywistym obrazy USG prostaty i przygotowany wcześniej obrazy z badania rezaonansem prostaty i wykonuje biopsję.

Biopsję przezkroczową zawsze wykonujemy w znieczuleniu przewodowym w obecności lekarza anestezjologa.

Obecnie mamy dwie możliwości wykonania biopsji fuzyjnej: biopsja fuzyjna przezkroczowa mappingowa lub celowana.

Typowym wskazaniem do biopsji przezkroczowej mappingowej jest podejrzany obraz prostaty w badaniu bez możliwości jego dokładnej lokalizacji.

Biopsja przezkroczowa celowana polega na pobraniu z miejsca podejrzanego o nowotwór. Dlaczego przez kroczę, a nie biopsja przed odbytnice? Dlatego, iż pobieranie wycinków do badania mikroskopowego poprzez odbytnicę niesie duże ryzyko infekcji, zapalenia układu moczowego, zapalenia prostaty, krwawienia z odbytnicy czy też krwawienia z pęcherza moczowego. Biopsja przez kroczę eliminuje większość powikłań.

Jak wykonujemy biopsję fuzyjną

Najważniejszym elementem jest multiparametryczny rezonans magnetyczny prostaty. Preferujemy badania z ośrodków onkologicznych mających duże doświadczenie w określaniu obrazów PI-RADS v2.

Jeżeli chory ma problem do dostępu oferujemy pomoc w jego wykonaniu. Następnie pacjent spotyka się z lekarzem anestezjologiem celem określenia rodzaju znieczulenia.


INFORMACJA DLA PACJENTÓW

W odpowiedzi na liczne pytania Naszych pacjentów pragniemy poinformować iż z powodu małej i niskiej dokładności badania, biopsji fuzyjnych przezkroczowych nie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.

Umów wizytę telefonicznie

+48 793-081-009

Zapytaj o swoje zdrowie

Kontakt